Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
National Safety Apparel™ FR Food Processing Lab Coat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lightweight and breathable food processing lab coat provides arc flash and flash fire protection.
| Hazard Rating | CAT 2 |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Navy |
| Length (English) | 42 in. |
| Material | FR Cotton |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food Processing, Manufacturing |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
| Resistance | Flame |
| Cuff Style | Hemmed |
| Product Type | Flame-resistant Lab Coat |
| Model | C09UJLCFS |
| Arc Flash Rating | 8 cal/cm² |
| Certifications/Compliance | NFPA 70E, NFPA 2112, ASTM F1506, CSA Z462, OSHA 1910.269 |
| Closure Type | Snaps |
CritiCore Protective Wear Flame-Resistant Unisex Lab Coat
Designed to provide a superior level of protection against flash fire, electric arc (HRC 1), and other dangerous conditions. This Flame-Resistant lab coat has numerous applications in both laboratory and production settings.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Color | Royal Blue |
| Latex Free | Yes |
| Arc Flash Rating | HRC 1 |
| Material | Nomex CXP6 |
| Certifications/Compliance | NFPA 2112 Certified Garment |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ II DL247 Unisex Short Length Lab Jackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lab coat provides AAMI PB70 Level 1 fluid resistance and offers protection from aerosols, blood, and all aqueous liquids.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 80 cm |
| Length (English) | 31.5 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 45 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Static,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Short |
| Weight (English) | 0.6 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 1 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Round |
Keystone Safety KEYGUARD™ Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Cuff Style | Elastic |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Single collar |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL171 Unisex Mid-Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mid-length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance against incidental splash of blood, body fluids, aerosols, and all aqueous liquids. Suitable for cleanroom use.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Description | Durable Knit Cuffs for Overgloving, Bleach Safe Colors |
| Length (Metric) | 86 cm |
| Length (English) | 34 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanroom ISO 5/Class 100 |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Static,Fluids |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Mid-length |
| Certifications/Compliance | OSHA, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
National Safety Apparel™ Chemical Resistant FR Lab Coats with Pockets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Navy chemical resistant lab coat made of flame-resistant CR/FR fabric for multi-hazard protection. Pockets feature covered flaps to secure contents.
| Resistance | Chemicals,Flame |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Chemical Resistant Lab Coat |
| Color | Navy |
| Style | Knee-length |
| Material | Aramid Fiber |
| Certifications/Compliance | ASTM F1506, NFPA 2112 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL170BJ Unisex Long Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wrinkle resistant, long length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Static,Fluids |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Long |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 7 |
| For Use With (Application) | Used in electronic medical device and pharmaceuticals industries |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL361 UltraLite™ Unisex Mid-Length Lab Jackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Breathable lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures and hip side vents.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders and Back |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Length (English) | 34 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 35 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Static,Liquids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Mid-length |
| Weight (English) | 0.6 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
Neese Indura 9 oz. FR Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flame resistant lab coat offers the standard style coverage as well as FR protection.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Material | FR Cotton |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
| Resistance | Flame |
| Product Type | Flame-resistant Lab Coat |
| Model | VI9LCRY |
| Style | Standard Length |
| Weight (English) | 9 oz. |
| Arc Flash Rating | 11.5 Calories/cm2 |
| Certifications/Compliance | ASTM 1506, NFPA 70E |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Leaf |
| Weight (Metric) | 0.25 kg |
Keystone Safety White Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrists
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cool and comfortable polypropylene lab coats are ideal for nonhazardous areas where a low particulate barrier is needed.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food, Manufacturing, Light Industrial, Medical |
| Sterility | Non-sterile |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI 101-1996 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Single |
Keystone Safety Heavy Duty Polypropylene Cleanroom Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lightweight, latex-free lab coats are made from high quality materials and compatible in Class ISO7 cleanroom environments.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Cleanroom Class | Class 10,000 (ISO 7) |
| For Use With (Application) | Electronics, Medical Device, Pharmaceutical |
Keystone Safety Adjustable Cap Company Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Medisca Safe-Sense™ Lab Coat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-sterile disposable lab coat with knitted collar and cuffs provides breathability and comfort.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |